  • Genzler MG350/BA10 Bass Combo Series 2
Description GENZLER® AMPLIFICATION is proud to announce the addition of the MAGELLAN® 350-BA10-COMBO to their line of compact, high powered bass amplifiers and cabinet.  They configured the MG-350 amplifier with the Bass Array™10-2 cabinet to be offered as an extremely small combo rig that delivers big output and tone. This is THE NEXT GENERATION of compact, high performance bass amplification.  The combo “kit” allows the mounting of the MG-350 amplifier to the BA10-2 cabinet using the “hidden” MG-350-CRADLE, which can be mounted to the top surface of the cabinet using provided mounting screws in each cabinet.  This allows easy installation or removal of the amp to the cabinet for even more flexibility with this powerful little combo.  The MG-350 delivers 175 watts as the combo and with an additional BA10-2 extension cabinet puts out 350 watts into this remarkable “mini-stack”.  The BA10-2 cabinet design blends the punch and quickness of a single premium Neodymium 10” driver in a vented bass reflex enclosure, along with the performance and pattern control of a proprietary line array element utilizing 4 custom designed 2.5” neodymium drivers. The benefits of combining both design platforms in an extremely compact cabinet are exponential for the player requiring such a small, yet powerful enclosure.  This model also offers a unique cabinet shape with an angled baffle — tilting up towards the player — and a single top/rear mounted edge-lift handle for an easy grab and go solution.  The MG350-BA10-COMBO delivers a full-bodied, defined, musically smooth and seamless response in this compact design and is ideal for electric or upright/double bass requirements.  The performance and response is much larger than its minimal size and stage footprint. An optional heavy-duty carry bag is also available for easy transport and protection. The MG350-BA10-COMBO Specifications: Power Handling – 175W@8 ohms / 350W@4 ohms / [email protected] ohms Clean Channel  – Pristine and Articulate Dual-Curve Variable Contour Circuitry Curve A — Classic to Modern — Mid Scoop Curve Curve B — Thicker to Vintage — Low-Mid Bump w/Tapered Top End Active 3 Band EQ w/Parametric Mid Control Signal Mute Switch Thermal Sensing Variable Speed Fan Cooling Full Featured XLR Direct Output Interface 2.67 Ohm Min. Total Load Neodymium 10” Woofer w/ 4 x 2.5” Neodymium Line Array Drivers Frequency Response – 48 Hz – 20 kHz Sensitivity 1W/1M – 97 dB Nominal Impedence – 8 ohms CrossOver Freq – 1.6 kHz Unique Angled Baffle Cabinet Design Top/Rear Mounted Edge-lift Handle Dual Speakon® and ¼” Combination Input Jacks Short Speakon® cable included with the MG-350-CRADLE Weight:  10 Kg / 23 LBS Dimensions: 39cm W x 38cm D x 41cm H / 15.5”W x 15”D x 16”H